Kansas

Native Vote Coordinators
Paula Hopkins
Administrative Assistant
Prairie Band Potawatomi Nation
(785) 966-4032
phopkins@pbpnation.org

Carrie O’Toole
Tribal Council Member
Prairie Band Potawatomi Nation
carrieo@pbpnation.org

Major Party Contact Information
[TBD]

District of Columbia

Native Vote Coordinator
 Samantha Eldridge
Senior Liaison
National Education Association
Office of Minoroty Community Organizing and Partner
seldridge@nea.org

Major Party Contact Information
[TBD]

California

Voting in California 2016 Brochure

Native Vote Coordinators
Jeanian Espinoza
Tribal Council
Santa Rosa Band of Cahuilla Indians
(951) 659-2700
jespinoza@santarosacahuilla-nsn.gov

Larry Hendrix
Council Member
Yurok Tribe
lhendrix@yuroktribe.nsn.us

Sign up to be a Local Native Vote Coordinator Here

Major Party Contact Information

Democrat
Chairman, John Burton
www.cadem.org

Chair, Andrew Masiel
Native American Caucus
www.nativeamericancaucus.org

Republican
Chairman, Jim Brulte
www.cagop.org

Arizona

Native Vote Coordinators
Candice Mendez
Executive Assistant
Native Public Media
(602) 820-4907
cmendez@nativepublicmedia.org

Waquin Preston
Project Coordinator
Inter Tribal Council of Arizona
(602) 258-4822
waquin.preston@itcaonline.com

Shanna Salazar
Administrative Assistant
Hualapai
(928) 769-2216
ssalazar2@hualapainsn.gov

Angela Salazar-Willeford
Intergovernmental Relations Project Manager
Salt River Pima-Maricopa Indian Community
(480) 362-6654angela.willeford@srpmic-nsn.gov

Josh Nunez
Tobacco Coordinator
Kaibab Paiute Tribe
(928)-643-8335
jnunez@kaibabpaiute-nsn.gov

Major Party Contact Information

Democrat
Chair, Alexis Tameron
Native American Caucus – Kyle Blackhorse
adpnac@gmail.com
www.azdem.org

Republican
Chairman, Robert Graham
www.arizonagop.org

 

Alaska

State of Alaska Elections & Voting

Key Dates

Primary Election

August 1                      In-Person, Special Needs, and by Electronic Transmission Voting Begins

August 6                      Absentee By-Mail Request Deadline

August 6                      Regional offices open for Absentee and Early Voting

August 15                    Deadline to receive absentee electronic transmission ballot applications

August 16                    Deadline for ballots by mail to be postmarked

August 16                    Deadline for ballots being returned by electronic transmission to be received

August 16                    Primary & Special General Election Day

 

General Election

October 8                    Regional offices open for registration

October 9                    Voter registration deadline

October 24                  In-Person, Special Needs, and by Electronic Transmission Voting begins

October 29                  Absentee By-Mail request deadline

October 29                  Regional offices open for Absentee and Early Voting

November 7                Deadline to receive absentee by electronic transmission ballot applications

November 8                Deadline for ballots by mail to be postmarked

November 8                Deadline for ballots returned by electronic transmission ballots to be received

November 8                General Election Day

 

Native Voter State Guide for Alaska

Alaska Native Language Speakers Have Voting Rights!

Guide for Voter Registration Drives in Alaska

 

Resources

 

Tribes in Alaska

Federally recognized tribes

  • Agdaagux Tribe of King Cove
  • Akiachak Native Community
  • Akiak Native Community
  • Alatna Village
  • Algaaciq Native Village (St. Mary’s)
  • Allakaket Village
  • Alutiiq Tribe of Old Harbor
  • Angoon Community Association
  • Anvik Village
  • Birch Creek Tribe
  • Central Council of the Tlingit & Haida Indian Tribes
  • Chalkyitsik Village
  • Cheesh-Na Tribe
  • Chevak Native Village
  • Chickaloon Native Village
  • Chignik Bay Tribal Council
  • Chignik Lake Village
  • Chilkat Indian Village (Klukwan)
  • Chilkoot Indian Association (Haines)
  • Chinik Eskimo Community (Golovin)
  • Chuloonawick Native Village
  • Egegik Village
  • Eklutna Native Village
  • Emmonak Village
  • Evansville Village (aka Bettles Field)
  • Galena Village (aka Louden Village)
  • Gulkana Village Council
  • Healy Lake Village
  • Holikachuk)
  • Holy Cross Tribe
  • Hoonah Indian Association
  • Hughes Village
  • Huslia Village
  • Hydaburg Cooperative Association
  • Ivanof Bay Tribe
  • Kaguyak Village
  • Kaktovik Village (aka Barter Island)
  • Kasigluk Traditional Elders Council
  • Kenaitze Indian Tribe
  • Ketchikan Indian Community
  • King Salmon Tribe
  • Klawock Cooperative Association
  • Knik Tribe
  • Kokhanok Village
  • Koyukuk Native Village
  • Levelock Village
  • Lime Village
  • Manley Hot Springs Village
  • Manokotak Village
  • McGrath Native Village
  • Mentasta Traditional Council
  • Metlakatla Indian Community, Annette Island Reserve
  • Mission, Kuskokwim)”
  • Naknek Native Village
  • Native Village of Afognak
  • Native Village of Ambler
  • Native Village of Atka
  • Native Village of Barrow Inupiat Traditional Government
  • Native Village of Belkofski
  • Native Village of Brevig Mission
  • Native Village of Buckland
  • Native Village of Cantwell
  • Native Village of Chenega (aka Chanega)
  • Native Village of Chignik Lagoon
  • Native Village of Chitina
  • Native Village of Chuathbaluk
  • Native Village of Council
  • Native Village of Ekuk
  • Native Village of Ekwok
  • Native Village of Elim
  • Native Village of Eyak (Cordova)
  • Native Village of False Pass
  • Native Village of Fort Yukon
  • Native Village of Gakona
  • Native Village of Gambell
  • Native Village of Georgetown
  • Native Village of Goodnews Bay
  • Native Village of Hamilton
  • Native Village of Hooper Bay
  • Native Village of Kanatak
  • Native Village of Karluk
  • Native Village of Kipnuk
  • Native Village of Kivalina
  • Native Village of Kluti Kaah (aka Copper Center)
  • Native Village of Kobuk
  • Native Village of Kongiganak
  • Native Village of Kotzebue
  • Native Village of Koyuk
  • Native Village of Kwigillingok
  • Native Village of Kwinhagak (aka Quinhagak)
  • Native Village of Larsen Bay
  • Native Village of Marshall (aka Fortuna Ledge)
  • Native Village of Mary’s Igloo
  • Native Village of Mekoryuk
  • Native Village of Minto
  • Native Village of Nanwalek (aka English Bay)
  • Native Village of Napakiak
  • Native Village of Napaskiak
  • Native Village of Nelson Lagoon
  • Native Village of Nightmute
  • Native Village of Nikolski
  • Native Village of Noatak
  • Native Village of Nuiqsut (aka Nooiksut)
  • Native Village of Nunam Iqua
  • Native Village of Nunapitchuk
  • Native Village of Ouzinkie
  • Native Village of Paimiut
  • Native Village of Perryville
  • Native Village of Pilot Point
  • Native Village of Point Hope
  • Native Village of Port Graham
  • Native Village of Port Heiden
  • Native Village of Ruby
  • Native Village of Saint Michael
  • Native Village of Savoonga
  • Native Village of Scammon Bay
  • Native Village of Selawik
  • Native Village of Shaktoolik
  • Native Village of Shishmaref
  • Native Village of Shungnak
  • Native Village of Stevens
  • Native Village of Tanacross
  • Native Village of Tanana
  • Native Village of Tatitlek
  • Native Village of Tazlina
  • Native Village of Tuntutuliak
  • Native Village of Tyonek
  • Native Village of Unalakleet
  • Native Village of Unga
  • Native Village of Venetie Tribal Government (Arctic Village and Village of Venetie)
  • Native Village of Wales
  • Native Village of White Mountain
  • Nenana Native Association
  • New Koliganek Village Council
  • New Stuyahok Village
  • Newhalen Village
  • Newtok Village
  • Nikolai Village
  • Northway Village
  • Nulato Village
  • Nunakauyarmiut Tribe
  • Organized Village of Grayling (aka
  • Organized Village of Kake
  • Organized Village of Kasaan
  • Organized Village of Kwethluk
  • Organized Village of Saxman
  • Orutsararmiut Traditional Native Council
  • Oscarville Traditional Village
  • Pauloff Harbor Village
  • Pedro Bay Village
  • Pitka’s Point Traditional Council
  • Portage Creek Village (aka Ohgsenakale)
  • Pribilof Islands Aleut Communities
  • Qagan Tayagungin Tribe of Sand Point
  • Qawalangin Tribe of Unalaska
  • Rampart Village
  • Saint George Island (See Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands)
  • Saint Paul Island (See Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands)
  • Salamatof Tribe
  • Seldovia Village Tribe
  • Shageluk Native Village
  • Sitka Tribe of Alaska
  • Skagway Village
  • South Naknek Village
  • Stebbins Community Association
  • Sun’aq Tribe of Kodiak
  • Takotna Village
  • Tangirnaq Native Village
  • Telida Village
  • Traditional Village of Togiak
  • Village of Alakanuk
  • Village of Anaktuvuk Pass
  • Village of Aniak
  • Village of Atmautluak
  • Village of Bill Moore’s Slough
  • Village of Chefornak
  • Village of Clarks Point
  • Village of Crooked Creek
  • Village of Dot Lake
  • Village of Iliamna
  • Village of Kalskag
  • Village of Kaltag
  • Village of Kotlik
  • Village of Sleetmute
  • Village of Solomon
  • Village of Stony River
  • Village of Venetie (See Native Village of Venetie Tribal Government)
  • Village of Wainwright
  • Wrangell Cooperative Association
  • Yakutat Tlingit Tribe
  • Yupiit of Andreafski

State recognized tribes

  • None

Native Vote Coordinators

Irene Dundas
President
Ketchikan Indian Community
idundas@kictribe.org

Grace Singh
Government Affairs Specialist
Central Council Tlingit and Haida Indian Tribes of Alaska
(907) 463-7103
gsingh@ccthita.org

Major Party Contact Information

Democrat
Chair, Casey Steinau
Alaska Native Caucus – Frank Degnan
www.alaskademocrats.org

Republican
Chair, Tuckerman Babcock
www.alaskagop.org